Nórsko – reštart, refreš, rešpekt

0
0
0
s2smodern

Ak na oddych a naberanie energie nepotrebujete horúce pláže a rezortnú starostlivosť, dávate prednosť objatiu prírody, alebo vás dokonale uspokojí pohľad na 50 odtieňov zelenej a pritom vám neprekáža presun autom ani na dlhšie vzdialenosti, Nórsko je úžasná voľba v ktoromkoľvek ročnom období.

Ak máte chuť na roadtrip po Nórsku, môžete si zvoliť rýchly presun do krajiny lietadlom a prenájom auta z niektorej autopožičovne, alebo sa na cestu môžete vydať vlastným autom. Vyskúšali sme obe možnosti a môžeme skonštatovať, že každá má svoje pre a proti. Lietadlom je presun rýchly a s nízkorozpočtovými leteckými spoločnosťami aj lacný, ale pri limitovanej batožine si so sebou vezmete len veľmi malú časť kempovacej výbavy, ktorú by ste inak v Nórsku veľmi dobre využili. Presun do krajiny vlastným autom vám na druhej strane umožní, že si so sebou nabalíte všetko vybavenie na kempovanie, ale akúkoľvek trasu presunu si zvolíte, musíte rátať s prepravou drahými trajektmi alebo cez platené mosty plus dlhší čas. Pri jednej z našich ciest sme si zvolili presun úplne mimo trajekty a mosty, znamenalo to ale prejazd Ruskom a s tým spojené vybavovanie víz. Pokiaľ máte voľné povedzme dva týždne a chcete ich stráviť užívaním si nórskych krás, je z nášho pohľadu najefektívnejší presun lietadlom a prenájom auta.

Krásne výhľady na platených štrkových cestách. Latefossen – dvojprúdový vodopád. Bergen – rybí trh.

Z pohľadu mototuristiky
Písať o tom, že Nórsko je krajinou fjordov, panenskej prírody, či prostredím s jedinečnými príležitosťami na turistiku a rybolov, by bolo len opakovaním všeobecne známych faktov. Poďme sa ale pozrieť na to, ako sme Nórsko vnímali z pohľadu mototuristov. V prvom rade si treba uvedomiť, že za prejazd po veľkej časti ciest a cez tunely sa v Nórsku platí. Ak máte auto prenajaté z autopožičovne, bude automaticky vybavené mýtnou jednotkou a vy sa už nemusíte starať o nič, len o to, aby vám sánka nespadla až na podlahu, keď si budete rátať podľa informačných tabuliek pod mýtnymi bránami, akú finančnú čiastku vám zas strhli. Ak idete do krajiny vlastným autom, mali by ste sa zaregistrovať prostredníctvom webu https://www.epcplc.com/register#. Po ukončení vašej cesty príde e-mailom elektronická faktúra, ktorú uhradíte. Pokiaľ budete platené cesty využívať bez registrácie, každá mýtna brána odfotí vaše evidenčné číslo a nórska správa ciest si dá tú námahu, že faktúru doručí majiteľovi vozidla aj do zahraničia.

Trollstigen – 11 sponkových zákrut vás vyvedie na vrchol kopca k vyhliadke. Atlantická oceánska cesta. Biela pláž pri mestečku Ramberg, súostrovie Lofoty.

Lacnejšie a zaujímavejšie riešenie
Aby sme poplatky za cesty minimalizovali, využívali sme neplatené úseky, na ktorých si síce užijete viac zákrut, ale určite nájdete aj viac krásnych miest. My sme sa ako nadšenci offroadovej jazdy snažili využiť čo najviac ciest bez spevneného povrchu, aby sme sa dostali na skutočne odľahlé miesta. Paradoxom Nórska však je, že využívanie štrkových trás je vo väčšine prípadov tiež spoplatnené – prídete na začiatok cestičky, kde pri automatickej rampe vhodíte mince alebo môžete poplatok uhradiť kartou a až potom sa na ňu dostanete. Takáto odbočka avšak určite stojí za to. Na väčšine trasy budete sami a budete si užívať nádherné výhľady.

Netreba sa ponáhľať
Ak máte v pláne precestovať celú krajinu z juhu až na najsevernejší sever, vyčleňte si na to dostatok času. V Nórsku je na väčšine ciest rýchlosť obmedzená na 80 km/h a domáci vodiči túto rýchlosť poctivo dodržiavajú. Nebuďte prekvapení, ak si budú ťukať ukazovákom na čelo, keď ich budete vyššou rýchlosťou predbiehať. Radšej spomaľte a užívajte si to. V mnohých oblastiach sú neoddeliteľnou súčasťou dopravnej siete trajekty. Nevyhnete sa im, pokiaľ chcete precestovať západné pobrežie rozorvané množstvom prenádherných fjordov. Stihnutie trajektu by však nemalo byť vašou prioritou. Zastavte sa na vrchole fjordu, na mnohých sú vybudované krásne vyhliadky, a užite si pohľad okolo seba. V tom okamihu si uvedomíte si, že príroda je naozaj mocná čarodejka. Nad Lysefjordom, neďaleko mesta Stavanger, môžete vystúpiť na známu skalu Preikestolen alebo vybrať sa na túru a spraviť si dych berúcu fotku na balvane Kjeragbolten, zaseknutom medzi kolmými skalami. Ak budete smerovať pomedzi fjordy ďalej na sever, neobíďte nádherné údolie vodopádov medzi mestami Skare a Odda. Nechajte sa zmáčať vodopádom Latefossen, ktorý sa k hlavnej ceste valí v dvoch dravých prúdoch Atlantická oceánska cesta. Ak pri meste Skare odbočíte smerom na Haugesund, o pár kilometrov sa dostanete k 612 metrov dlhému vodopádu Langfossen. Vraj sa radí medzi najkrajšie na svete, ale pamätajte, že k nemu vedie tunel, ktorý zaplatíte aj smerom tam aj smerom naspäť, aj keď ten vodopád je v podstate tesne za tunelom. Milovníci čerstvých rýb určite navštívia Bergen, kde si priamo na rybom trhu môžete nechať pripraviť čerstvú rybu alebo plody mora, ktoré práve vyložili rybári z lode. Ak nebude liať, v Bergene si môžete užiť prechádzku po uličke Bryggen, známej farebnými domčekmi niekdajšieho Hanzovného spolku, alebo môžete vystúpiť na niektorý z pahorkov nad mestom. Hovorí sa ale, že Bergen je mokrý ako vaňa plná vody, takže ak nepršalo, nezažili ste ten pravý Bergen. Turistov to bude určite ťahať do Jotunheimen v Národnom parku, ale motoristi budú cez Geiranger - fjord pokračovať ďalej na sever, aby sa dostali k jednej z najznámejších ciest Nórska – Trollstigen. Skúste si privstať, aby ste sa na tejto serpentínovej ceste s jedenástimi sponkovými zákrutami nemuseli tlačiť v hustej premávke. Aj pohľad z vyhliadkovej plošiny je príjemnejší, ak tam stojíte sami.

Nusfjord – ospalá rybárska dedinka s domčekmi rorbuer z 19. storočia. Henningsvær – súostrovie Lofoty. Sušenie tresiek v chladnom vetre na súostroví Lofoty.

Ďalšie cestovateľské ciele
Atlantická oceánska cesta je ďalšou métou mnohých motoristov, ktorí sú uchvátení pohľadom na zvláštne vyzerajúci most s prudkou zákrutou. Náš názor ale je, že táto cesta je z hľadiska atraktivity trochu preceňovaná. Je to pekné miesto, ale ak máte limitovaný čas a rozhodujete sa, či sa dostať ďalej na sever, alebo venovať čas Atlantickej oceánskej ceste, odporúčame radšej ďaleký sever. Vyhraďte si dostatok času, aby ste sa dostali až na súostrovie Lofoty. Cesta na sever je síce dlhá a rýchlostný limit 80 km/h bude pre vás nepochopiteľný, ale verte, že určite bezpečnejšie zabrzdíte pri nečakanom prebehnutí soba cez cestu. Naloďte sa v meste Bodo na trajekt, pohodlne vás odvezie až na úplný okraj súostrovia Lofoty do mestečka Å. Po vylodení odbočte doľava, choďte až na koniec cesty a pokračujte ďalej peši. Budete mať pocit, že ste na konci sveta. Skalné útesy vyrastajúce z vĺn Nórskeho mora pôsobia, ako keby tu Boh zabudol najkrajší kúsok zeme. Jednotlivé ostrovy sú poprepájané mostami, ktoré preskakujú z jedného brehu na druhý. Úprimne povedané, Lofoty s typickými červenými rybárskymi domčekmi rorbuer sú podľa nás najkrajšou oblasťou Nórska. Môžete tu stráviť celé dni objavovaním nádherných zákutí, bielych pláži pri mestečku Ramberg, ospalú rybársku dedinku Nusfjord s domčekmi rorbuer z 19. storočia, niekoľko mostov vás privedie do dedinky Henningsvær s krásne zachovanými farebnými domčekmi pri móle. Ak si chcete tieto miesta užiť takmer úplne sami, príďte sem v zime. My sme Lofoty navštívili aj vo februári, pretože sme sa vybrali pozorovať polárnu žiaru. Nie je nič romantickejšie, ako noc strávená v domčeku rorbuer s polárnou žiarou nad hlavou. Vzduchom sa síce bude niesť pach tresiek, ktoré tu rybári koncom zimy lovia a sušia, ale patrí to k atmosfére tohto miesta.

Nordkapp – autom prístupný najsevernejší bod Európy. Zima v Nórsku. Súostrovie Lofoty – ostrovy sú pospájané mostami.

Na úplnom severe
Chcete sa pozrieť na najsevernejší bod Európy? Potom potiahnite ešte ďalej na sever až na miesto, ktoré sa volá Nordkapp. Skutočne najsevernejším miestom je výbežok pevniny naľavo od Nordkappu, ale tam treba niekoľko hodín šliapať peši, takže bežný motorista sa uspokojí aj s Nordkappom. V lete je toto miesto dosť preplnené celý deň aj noc, pretože v noci sa sem zbiehajú pozorovatelia polnočného slnka, my sme sa sem preto vybrali v januári. Uprostred zimy si tu slnka veľa neužijete, ale určite sa nebudete tlačiť v davoch. Pamätajte, že v zime sa k Nordkappu dá dostať len v konvoji, ktorý štartuje dvakrát denne od mestečka Honningsvåg. Ak sa rozhodnete užiť si Nórsko ako roadtrip, určite nebudete ľutovať. My v Nórsku vždy zažijeme absolútny reštart mysle, refreš našich vnútorných batérií a rešpekt k prírode.

ABM LogoCMYK

FLEET firemné automobily: online magazín pre stratégie riadenia firemných flotíl

Používaním stránok prevádzkovateľa AUTO BUSINESS MEDIA s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.