Na európskom a oboch amerických kontinentoch je až 15 miest, v ktorých strávia dochádzajúci vodiči v zápchach viac než osem dní ročne.
Prieskum INRIX 2018 Global Traffic Scorecard sledoval premávku v 200 mestách z 38 krajín na európskom aj oboch amerických kontinentoch. Starý kontinent bodoval na vysokých priečkach. Hneď druhý v rebríčku je Rím, ktorého vodiči strávili zaseknutí v zápche v roku 2018 až 254 hodín. Chrbát mu v top 15-ke kryjú ďalšie dve talianske mestá: Milano a Florencia. Tretie miesto patrí možno trochu prekvapivo írskej metropole Dublin. Prvú päťku uzatvárajú notoricky dopravne komplikovaný Paríž a tiež trochu prekvapujúci ruský zástupca – Rostov na Done, pričom Moskva aj Petrohrad sú v rebríčku nižšie.
Ďalším prekvapením je absencia ktorejkoľvek severoamerickej metropoly v top 15. Zato latinskoamerickí zástupcovia sa nedajú zahanbiť: v hitparáde sa ocitlo hlavné mesto Mexika, dve brazílske mestá a aj absolútny víťaz tohto nelichotivého porovnania: kolumbijská Bogota. V jej uliciach zabili vodiči státím v dopravnej zápche v roku 2018 až 272 hodín, čiže viac než 11 dní. Celkovo však rebríček ovládli európske mestá – obsadili až 11 z pätnástich najvyšších priečok.
Za celkovou prevahou Európy v tomto prieskume stoja podľa jeho autorov hlavne mestá, do veľkej miery postavené ešte v ére pred expanziou automobilov. Husté centrá, kľukaté úzke ulice a komplikovaná orientácia v nich, ako aj nekoncepčné plánovanie, spôsobili chronické kapacitné preťaženie. Samozrejmým následkom je aj znečistenie miest emisiami. Vyčíslené boli dokonca aj náklady na zdravotnú starostlivosť, súvisiacu s ovzduším znečisteným hustou premávkou: Len na území Európy to bolo v prepočte približne 70 miliárd eur.